نام اختصاصی يا Domain چيست؟

 

  • روند ثبت يک Domain چيست؟

  • چگونه ميتوانم متوجه شوم که Domain مورد نظر من در دسترس است يا خير؟

  • پسوند هاي مختلف با يکديگر چه فرقي داردن؟

  • Contact Information در ثبت Domain به چه معني است؟

  • BIZ. چيست؟

  • آيا ثبت نام با پسوند BIZ. داراي محدوديتي است

  • چه نکاتي را بايد در ثبت Domain مورد توجه قرار داد؟

  • انتقال Domain يا Domain Transfer به چه معناست؟

 

 

در اينترنت، هر سايت، نامي منحصر به فرد دارد که بايد اين نام را به ثبت برساند. مثلا شرکت کامپيوتري مايکروسافت، سايت خود را در آدرس انحصاري خود با نامwww.Microsoft.comقرار داده است.   

پس از مطمئن شدن از اينکه Domain شما در دسترس است، يعني شخص ديگري زودتر از شما آن را ثبت نکرده است، مبلغ 90,000 ريال به حساب شرکت واريز نماييد تا در اسرع وقت نام مورد نظر شما ثبت گردد.(بانک تجارت، شعبه شهيد بهشتيزاهدان، کد2550، شماره حساب 77361، بنام شرکتتوسعه و گسترش فناوري اطلاعات)   

براي اينکه متوجه شويد که چه Domain هايي در دسترس است، به سايتwww.tagfa.comمراجعه کنيد، و نام مورد نظر خود را در قسمت Domain Search تايپ نماييد و بر روي جستجو Click نماييد. آگر بر روي Domain هايي که ثبت شده اند Click نماييد، ميتوانيد متوجه شويد که چه کسي و در چه تاريخي، Domain را ثبت کرده.   

پسوند نشاندهنده زمينه کاري و محدوده فعاليت سايت يا صاحب آن Domain مي باشد .
COM. ( به معني Commercial ) اين پسوند جزء متداولترين پسوندها مي باشد و نشاندهنده اين است که سايت ، مربوط به يک شرکت تجاري بين المللي است. امروزه اين پسوند به قدري متداول مي باشد که اکثر مردم تصورشان اين است که تنها اين پسوند وجود دارد و مي بايست از طريق اين پسوند Domain خود را ثبت کنند.
.NET ( به معني Network ) و نشاندهنده شرکتهايي مي باشد که در زمينه خدمات دهي سرويسهاي اينترنت يا ISP فعاليت مي کنند.
.ORG (به معني Organization ) و نشاندهنده سازمانهاي غير دولتي مي باشد.   

هنگام ثبت Domain از شما خواسته ميشود تا مشخصات صاحب Domain، مدير Domain، مدير فني Domain، و مشخصات پرداخت کننده پول را وارد کنيد. اين مشخصات توسط همه قابل مشاهده است. بنابر اين دقت در وارد کردن انها ضروري است. چرا که از اين طريق افراد ميتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.   

.BIZ اولين محيط پايه اينترنتي است که مخصوص و منحصر به مجموعه هاي تجاري مي باشد. و از مدتها پيش از ديگر نامهايDomain قول آن داده شده بود. اضافه شدن آن مشروط به کارهاي تجاري براي بالا بردن حضور آن روي وب بود، هدف .BIZ در دسترس دادن خدمات براي آسانتر کردن بهره وري تجارت در اينترنت است. به زبان ساده ، .BIZ يعني تجارت (Business)

بله. پسوند .BIZ را فقط کساني مي توانند استفاده کنند که ” واجد شرايط کار تجاري يا استفاده کننده تجاري ” باشند. فردي که واجد شرايط کار اقتصادي باشد از يکي از روشهاي زير پيروي مي کند:

الف- براي مبادله کالا، خوب، خدمات، ويا مواردي از هرکدام.
ب- در مسيرهاي معمولي تجارت يا کسب و کار، يا
ج- براي آسان کردن مبادله تجاري خوب، خدمات، اطلاعات، يا مواردي از هرکدام از آنها، يا، در کارهاي معمولي کسب و کار و تجارت.
براي مثال ، نبايد به قصدي غير از ” شرايط تجاري يا استفاده تجاري” از نام يک Domain استفاده کرد:

الف- استفاده يا قصد استفاده از نام Domain منحصرا براي نام يک فرد، هدفهاي غير تجاري.

ب- استفاده يا قصد استفاده از نام Domain منحصرا براي بيان هدفهاي غيرتجاري، بعنوان مثال ريجيستر کردن نام abcsucks.biz منحصرنقد ادبي يا به شکل ديگر بيان يک نظريه روي محصولات يا خدمات براي شرکت ABC ، با هدفهايي غير از تجارت و کسب و کار .(نقل از سايتwww.Host4u.biz)      

اولين نکته: اسمي که انتخاب ميشودبايد داراي شرايط زير باشد:

1: تا حد ممکن کوتاه باشد.
2: متناسب با نوع فعاليت سايت باشد
3: از حروف جدا کننده (-)تا حد امکان استفاده نشود.
4: تايپ آن براي بيننده راحت باشد.

دومين نکته: Domain حتما به نام خودتان ثبت شود و اطلاعات Domain مانند: Email، آدرس، تلفن، و فکس، به نام خودتان يا شرکتتان باشد. زيرا اين اطلاعات را براحتي مي توان از طريق سايتهاي ثبت کننده Domain استخراج کرد و در صورتي که اطلاعات مربوط به ديگري باشد، صاحب Domain شما شناخته نمي شويد.

سومين نکته: به هيچ عنوان نام خود را در سايتهايي که مجاني Domain ثبت مي کنند، ثبت نکنيد.   

اگر Domain خود را در سايتي ثبت کرده باشيد و قصد داشته باشيد که آن را به سايت ديگري انتقال دهيد به اين عمل Domain Transfer مي گويند. بعضي از سايتهاي ثبت Domain براي اين کار هزينه اي حدود 8 الي 15 دلار دريافت مي کنند. شرايط انتقال Domain به شرح زير است:

1: زمان اتمام قرار داد Domain بايد بيشتر از 2 ماه باشد.
2: به هنگام در خواست Transfer از سايت جديد(سايتي که ميخواهيم Domain به آن انتقال پيدا کند) سايت قديم(سايتي که Domain در آن ثبت شده) از صاحب Domain، به وسيله Email اجازه ميگيرد و در صورت قبول اقدام به انتقال ميکند.
3: در هنگام عمل انتقال سايت شما Down نمي شود.
۴: سايت شما از هنگامي که به سايت جديد منتقل مي شود به مدت 1 سال تمديد ميگردد.  

پشتيباني